Dieta pro gastritidu

dieta pro gastritidu

Gastritida je zánět výstelky (vnitřní) výstelky žaludku. Nemoc se vyvíjí, když je infikován gastrointestinální trakt, autoimunitní procesy, když je žluč vržena do žaludku, stejně jako při užívání určitých léků. Pokročilá stádia gastritidy mohou vést k peptickému vředovému onemocnění a dokonce vyvolat výskyt zhoubného nádoru. Léčba gastritidy závisí na příčině onemocnění. Jedná se o užívání antibakteriálních léků a / nebo léků, které snižují tvorbu žaludeční šťávy. Léčba nutně zahrnuje dietu, která se volí v závislosti na typu onemocnění.

Obecná informace

Gastritida je zánětlivé onemocnění žaludeční sliznice. Při dlouhodobém průběhu gastritida vede k narušení různých funkcí žaludku, především k narušení tvorby kyseliny chlorovodíkové a s tím souvisejícího procesu trávení.

Dlouho se věřilo, že hlavní příčina gastritidy spočívá v porušování stravy. Dnes však řada směrodatných studií prokázala, že porušení diety je nevýznamným faktorem ve vývoji gastritidy. Existuje několik skutečných důvodů pro tuto patologii:

 • Bakterie Helicobacter pylori. Podle statistik má až 90 % všech gastritid bakteriální etiologii. V agresivním prostředí žaludku (kde je koncentrovaná kyselina chlorovodíková) naprostá většina bakterií zahyne. Helicobacter pylori však za takových nepříznivých okolností dokáže přežít a rozmnožit se. Bakterie H. pylori v procesu života uvolňují toxické látky, které způsobují zánětlivou reakci a vyvolávají žaludeční sliznici k vylučování většího množství kyselin. Stěny žaludku se tak stávají bezbrannými a mohou se na nich tvořit vředy.
 • Zneužití alkoholu. Alkohol negativně ovlivňuje stav epiteliálních tkání lemujících vnitřní stěnu všech orgánů gastrointestinálního traktu. Alkohol kromě přímého podráždění zvyšuje i tvorbu žaludeční šťávy, a tím zvyšuje pravděpodobnost poškození sliznic kyselinou chlorovodíkovou.
 • Reflux. Pokračováním žaludku je duodenum, kde ústí i žlučovod. V případě porušení pyloru žaludku (svěrač, který odděluje žaludek od dvanáctníku), je možný zpětný reflux žluči. Tento proces se nazývá duodenogastrický reflux. Žluč a střevní obsah dráždí žaludeční sliznici, což vede k rozvoji zánětlivých procesů. Je pozoruhodné, že záchvaty duodenogastrického refluxu se vyskytují u zdravých lidí. Gastritida se vyvíjí až po sérii takových epizod. Často reflux střevního obsahu do žaludku způsobuje chronickou gastritidu.
 • autoimunitní procesy. Jak víte, buňky imunitního systému bojují s cizími mikroorganismy, které se dostaly do těla zvenčí. Při některých poruchách však imunitní systém začne napadat vlastní buňky těla. Výjimkou nejsou ani buňky žaludeční sliznice, u kterých může být napadena i imunita. Autoimunitní gastritida je poměrně vzácný výskyt a tvoří pouze 5 % případů.
 • Poruchy příjmu potravy. Některé stravovací návyky mohou způsobit zánětlivé patologie jícnu a žaludku. Například vášeň pro příliš hrubé jídlo, které zraňuje sliznice. Dříve se mělo za to, že kořeněná jídla a káva přispívají ke vzniku gastritidy, ale nejnovější výzkumy to nepotvrzují. Pokud člověk nemá onemocnění trávicího traktu (GIT), pak mu ostré jídlo neublíží. Národní kuchyně mnoha jižních zemí jsou plné kořeněných jídel, ale to neovlivňuje výskyt gastritidy a jiných gastrointestinálních patologií. Názor na dlouhé pauzy a půsty je rovněž sporný. Neexistují žádné přesvědčivé důkazy o tom, že by krátkodobé hladovění (až 24 hodin) přispělo ke vzniku gastritidy.
 • Léky. Některé léky (zejména nesteroidní protizánětlivé léky) mohou způsobit gastritidu. Pokud potřebujete tyto léky užívat systematicky, nezapomeňte se u svého lékaře poradit o vedlejších účincích.
 • Další faktory. Gastritida se může také objevit v důsledku alergických reakcí, parazitů a radiační expozice.

Ve svém vývoji prochází gastritida několika fázemi. Zpočátku, když je vystaven nepříznivým faktorům, žaludeční sliznice zčervená a oteče. S přechodem onemocnění do chronické formy se stěna žaludku zahušťuje. S progresí onemocnění se postižená místa žaludeční sliznice ztenčují a atrofují. V této fázi jsou epiteliální buňky žaludku nahrazeny buňkami pojivové tkáně (objevují se jizvy). V poslední fázi se objevují eroze a vředy.

Důležité!Vzhledem k tomu, že pokročilá stádia gastritidy jsou spojena s výskytem erozí a vředů, je důležité zahájit terapeutická opatření co nejdříve. To zastaví patologický proces a zabrání komplikacím.

V závislosti na povaze průběhu a etiologických faktorech se rozlišují různé typy gastritidy.

Podle povahy toku:

 • Akutní – rozvíjí se náhle, například alergickou reakcí, zneužíváním alkoholu nebo otravou. Akutní forma onemocnění je charakterizována silnou bolestí, pálením žáhy a nevolností. Charakteristickým znakem akutní gastritidy je její pomíjivost. Při správné léčbě a včasném odstranění nepříznivého faktoru (alergen, alkohol, toxiny) onemocnění během pár dnů odezní.
 • Chronická – rozvíjí se pomalu a je charakterizována rozmazáním příznaků. Osoba si nemusí být vědoma chronické gastritidy po celá léta, takže je nebezpečnější než akutní gastritida.

Podle povahy zánětu:

 • Erozivní - charakterizované výskytem eroze na žaludeční sliznici. Jedná se o jeden z nejčastějších typů gastritidy. Zpravidla se rozvíjí u dospělých a velmi zřídka u dětí.
 • Atrofická - typ chronické gastritidy, při které atrofují sekreční buňky žaludku. Snižuje se tak tvorba žaludeční šťávy, což vede k řadě závažných komplikací až k rakovině žaludku. Izolována je i subatrofická gastritida, jejíž klinický obraz je podobný atrofické gastritidě, ale méně výrazný.
 • Katarální - zánět žaludeční sliznice způsobený některými agresivními činiteli, jako jsou infekce, příliš teplé nebo studené jídlo, toxiny a další škodlivé faktory. Katarální gastritida se vyskytuje v akutní i chronické formě. Je možné se vyhnout rozvoji chronické formy, pokud je léčba zahájena včas.
 • Povrchové - představuje počáteční stadium zánětlivé léze žaludku. Toto je nejpříznivější stadium gastritidy, které je snadněji léčitelné než jiné.

Podle lokalizace:

Antral – lokalizován v pylorické části žaludku, kde se vylučuje hormon gastrin, který stimuluje tvorbu žaludeční šťávy. Při antrální gastritidě se syntéza gastrinu zvyšuje, což vede ke zvýšené sekreci kyseliny chlorovodíkové.

Výživová pravidla pro gastritidu

Výživa je jedním z nejdůležitějších prvků úspěšné léčby gastritidy. Dietu pro gastritidu sestavuje lékař v závislosti na typu gastritidy, jejím stadiu, celkovém zdravotním stavu pacienta, jeho věku a řadě dalších vlastností.

Existuje několik důležitých výživových pravidel pro gastritidu, která je třeba přísně dodržovat. Hlavním pravidlem je, že jídlo by se mělo důkladně žvýkat. Proces trávení začíná již v dutině ústní, kde se potrava drtí a částečně tráví enzymy. Pokud se nerozkousaná potrava dostane do žaludku, může podráždit sliznice.

S touto patologií musíte odmítnout jíst "suché jídlo". S krekry, sušičkami a jinými tvrdými a suchými potravinami musíte být opatrní, aby nedošlo k podráždění žaludeční sliznice. Jídlo by mělo být měkké a teplé.

Strava

Při zánětlivých patologiích gastrointestinálního traktu je strava extrémně důležitá - počet jídel a doba příjmu. Zapomeňte na 2-3 jídla denně. Při gastritidě nemůžete jíst tak zřídka. Lékař doporučí jíst alespoň 5x denně. To znamená, že kromě snídaně, oběda a večeře budou ještě minimálně 2 jídla. Může to být malé občerstvení. Je důležité, aby při gastritidě nebyl silný pocit hladu. V žaludku musí být potrava, jinak kyselina naleptá žaludeční výstelku. Při dodržení 5-6 jídel denně je důležité sledovat obsah kalorií v jídle - neměl by být přehnaný.

Nejlepší je jíst ve stejnou dobu. Dodržování diety normalizuje sekreci žaludeční šťávy. Tělo pozná, kdy člověk obvykle jí a náležitě se na to připraví. Přitom složení (bílkoviny, tuky, sacharidy) potravin by mělo být přibližně stejné. Jinými slovy, pokud člověk jí vejce ráno, je nejlepší tento zvyk neporušit.

Denní strava: jídelníček na týden

Všechny diety pro gastritidu mají mnoho společného. Přitom je rozdíl mezi dietní výživou u akutní a chronické gastritidy. Podívejme se na tyto funkce.

Při akutním průběhu onemocnění první den nemá člověk téměř žádnou chuť k jídlu kvůli bolesti a nevolnosti. První den akutní gastritidy je lepší zdržet se jídla. Povoleny jsou teplé nápoje (voda, čaj).

Již od druhého dne s akutní gastritidou je pacientovi zobrazena tabulka č. 1A. Tato dieta umožňuje tekutou stravu, bramborovou kaši a maso, polévku s obilovinami, mléčné polévky, vejce naměkko, želé, želé a med. Všechno jídlo se vaří nebo vaří v páře. Takové jídlo přinese žaludeční sliznici nejméně problémů.

V akutní formě se nedoporučuje syrová zelenina a ovoce, masové vývary, pečivo, sladkosti, sýry a káva. Příjem soli by měl být omezen (kuchyňská sůl zvyšuje sekreci žaludeční šťávy) a je lepší ji po dobu léčby úplně vynechat. Také nemůžete jíst koření, kořeněná a kyselá jídla. Jídlo by mělo být chuťově neutrální.

Ukázkové menu na týden:

 1. Snídaně - tekutá kaše s máslem. Povoleny jsou všechny druhy obilovin kromě prosa.
 2. Svačina - tvaroh.
 3. Oběd - řízky s dušenou zeleninou, kompot.
 4. Svačina - vejce naměkko.
 5. Večeře - dušená ryba, čaj.
 6. Před spaním - sklenice mléka.

Zpravidla musí být takové menu pro gastritidu udržováno několik dní, dokud trvá akutní období onemocnění. Po stabilizaci situace byste neměli zrušit dietní menu. Další dieta a jídelníček pomohou lékaři sestavit na základě dynamiky zotavení.

Pokud jde o chronickou gastritidu, menu se vybírá v závislosti na řadě faktorů, jako je kyselost (zvýšená nebo snížená), stejně jako typ a stadium gastritidy. Přečtěte si více o výživě pro různé typy gastritidy - níže.

Příklady diet pro gastritidu

Následující výživová doporučení pro různé typy gastritidy umožňují pacientům rychle se vyrovnat s bolestivými příznaky onemocnění. Je důležité přísně dodržovat lékařské pokyny o výživě, protože i malé odchylky od stravy okamžitě ovlivňují vaši pohodu. Po dietě pro gastritidu musí pacient dodržovat zásady vyvážené stravy. To znamená, že každodenní strava by měla tělu uspokojit kalorie, živiny (bílkoviny, tuky, sacharidy), vitamíny a minerály. Všechny tyto otázky jsou diskutovány s ošetřujícím lékařem.

Výživa pro exacerbaci gastritidy

U akutní gastritidy i chronické gastritidy ve stádiu exacerbace by měla být dieta co nejpřísnější. Všechno jídlo se vaří nebo vaří v páře. Je zakázáno jíst těstoviny, luštěniny, tučná masa a koření.

Hlavním úkolem u akutních forem gastritidy je co nejrychlejší zklidnění žaludeční sliznice. Veškeré jídlo by proto mělo být důkladně rozžvýkané a teplé.

Vlastnosti výživy pro gastritidu se sníženou kyselostí

U gastritidy s nízkou kyselostí se odstraňuje mnoho omezení, protože nehrozí zvýšené vylučování žaludeční šťávy. Z tohoto důvodu je povoleno použití fermentovaných mléčných výrobků (kefír a jogurt) a slabé přírodní kávy.

Zákazy tučných jídel a smažených jídel s gastritidou s nízkou kyselostí zůstávají. Také s nízkou kyselostí nemůžete jíst hrozny, čerstvé pečivo a konzervaci.

Dieta pro gastritidu s vysokou kyselostí

Chronická gastritida s vysokou kyselostí vyžaduje maximální disciplínu ze strany pacienta. Kyselá zelenina, ovoce a bobule jsou přísně zakázány. Místo kysaných mléčných výrobků je povoleno používat teplé mléko a přírodní nekyselé jogurty.

Při gastritidě s vysokou kyselostí budou kissels užitečné, protože chrání žaludek před působením kyseliny chlorovodíkové. Občas se zvýšenou kyselostí si můžete dovolit med a marshmallows.

Dieta pro erozivní gastritidu

Při erozivní gastritidě je třeba věnovat zvláštní pozornost stravě. Silný hlad a dlouhé přestávky mezi jídly by neměly být povoleny. Je také důležité sledovat teplotu a strukturu potravin. S výskytem eroze jsou stěny žaludku obzvláště citlivé na horké, studené a kyselé potraviny. Neměli byste vytvářet další problémy pro žaludek, je důležité přísně dodržovat všechna doporučení.

Dieta pro atrofickou gastritidu

Při atrofické gastritidě můžete jíst cereálie s malým množstvím mléka, nízkotučné drůbeží maso, vařenou a dušenou zeleninu, nízkotučný kuřecí vývar a sušený chléb. Při výběru výživového schématu musí lékař vzít v úvahu kyselost. Je dovoleno jíst pečenou zeleninu, ale pouze bez kůrky.

Dieta pro povrchovou gastritidu

Zásady výživy při povrchové gastritidě se prakticky neliší od obecných doporučení pro pacienty s gastritidou. Důležité je odmítnout teplé, studené, kyselé a mechanicky hrubé potraviny. Takové jídlo dráždí žaludeční sliznici, jen zesiluje bolestivé příznaky.

Dieta pro antrální gastritidu

U antralu je třeba věnovat zvláštní pozornost zásadám frakční výživy. Musíte jíst v malých porcích, aniž byste přetěžovali žaludek jídlem. Z mléčných výrobků je třeba vyloučit kefír a kyselé mléko. Je dovoleno pít teplé mléko (možno s medem).

Dieta pro katarální gastritidu

U katarální formy gastritidy by měl pacient dodržovat standardní dietní požadavky pro gastritidu. Přísné dodržování dietních doporučení je zvláště důležité u akutní formy katarální gastritidy. To pomůže vyhnout se přechodu onemocnění do chronické formy.

ovocná dieta

Lékaři kategoricky nedoporučují opustit lékařskou výživu pro gastritidu. To platí zejména o speciálních dietách na hubnutí. Výjimkou není ani ovocná dieta, kterou mnozí používají v boji s kily navíc.

Ovocná dieta je pro gastritidu nebezpečná především kvůli množství organických kyselin obsažených v ovoci. Jde o dodatečné podráždění žaludeční sliznice, které průběh onemocnění jen zhorší. Ovocná dieta je zvláště nebezpečná pro akutní gastritidu a exacerbace chronických forem onemocnění. Lékaři tento druh diety v akutních stádiích důrazně nedoporučují. Během remise jsou možné určité relaxace v dietní výživě, ale také vyžadují předchozí konzultaci s lékařem.

Dieta pro gastritidu pro děti

Bohužel se gastritida vyskytuje nejen u dospělých, ale také u dětí různého věku. Zásady dietní výživy u dospělých a dětí s gastritidou jsou stejné. Děti by také měly jíst často a v malých porcích. Je třeba vyloučit tučná a smažená jídla a dodržovat všechna výživová doporučení v závislosti na kyselosti žaludku.

Vážným problémem při léčbě gastritidy u dětí je obtížná kontrola výživy dítěte. Obzvláště těžké je to ve škole, kdy dítě může utratit kapesné za nezdravé jídlo. Rodiče by se měli snažit svému dítěti vždy vysvětlit logiku dietních omezení.